Jak zarabiać na ropie naftowej

Jak żyć na ropie naftowej?

Wyślij sms o Treści DZISIAJ na nr 7243

Jak zyskiwać na ropie naftowej? Z wielu miesięcy jesteśmy bombardowani wiadomościami o szybko drożejącej ropie naftowej. Wielu inwestorów zastanawia się ile na obecnych zagadnieniach można uzyskać oraz jako zatem w praktyce zrobić. A inwestować w ropę można bardzo dokładnie. Obecnie w Polsce mamy wstęp do instrumentów ekonomicznych i narzędzi, dzięki którym każdy spośród nas potrafi w zaciszu domowego fotela czerpać ze zmian wartości tego „czarnego złota”.
Dlaczego ludzie wolą mieć ropę naftową ?
Ropa jest materiałem, bez którego nie może pracować żadna gospodarka. To pewien spośród najbardziej pożądanych surowców strategicznych świata. Ceny ropy od ponad 10 lat wzrastają a z początkiem obecnego roku przekroczyły poziom 100 dolarów amerykańskich za baryłkę (1 baryłka to 159 litrów). Co więcej, aktualnie, w miesiącu 2008, ropa kosztuje już 125 dolarów, podczas gdy dokładnie 10 lat temu, w miesiącu 1998, za baryłkę płacono marne 16$. Cena wzrosła czyli o prawie 800%.

Wzrost wartości aż do 2006 roku był dość stabilny. W nowej części tegoż roku wystąpiła jednak znacząca korekta ceny. Wartość ropy spadła z 78$ na 51$. Stanowiła to zawsze tylko chwila wytchnienia dla klientach. Od stycznia 2007 notowania znacznie mocno pną się w górę.

Czym faktycznie handlują inwestorzy i spekulanci?
Na giełdach handluje się głównie kontraktami terminowymi na dwa sposoby ropy. Drinkiem spośród nich jest Brent, brana na podstawach na Morzu Północnym, a druga to West Texas Intermediate, brana na Krótkim Wschodzie, jednak w pełnej dawce rafinowana w Stanach Zjednoczonych – stąd niezwykle popularna. Ta druga jest zwykle o prawie 1-2$ droższa. Do ostatniego zestawu dochodzi jeszcze olej opałowy czyli London Gas Oil.

Na każde rodzaje ropy prezentowane są kontrakty różnic kursowych (CFD), jakie potrafimy nabywać i oferować na rachunku w biurze maklerskim. Jeżeli mamy, że ceny ropy pójdą w górę możemy dostać kontrakty CFD , jeżeli natomiast dotrzemy do sądu, że robi się na targu korekta wtedy potrafimy kontrakty sprzedać. Dodatkowo, handlując kontraktami CFD czerpiemy z dźwigni finansowej. Żeby kupić ropę o cen np. 50.000 zł będziemy wymagali 3% depozytu zabezpieczającego czyli 1500 zł. Są to zatem transakcje dostępne dla wielkiego zakresie inwestorów.

Zobaczmy przykładową transakcję.

W dniu 2 kwietnia 2008 kontrakt CFD na ropę WTI kosztował 100 dolarów.

Inwestor kupuje dwa kontrakty po cenie 100 dolarów. Jeden kontrakt opiewa na 100 baryłek ropy zatem kupuje ropę o cen 2*100*100 USD = 20.000 USD (około 44 tysięcy złotych).

Aby osiągnąć dwa kontrakty przedsiębiorca musi mieć na rachunku kwotę potrzebną na depozyt zabezpieczający w wysokości 3% czyli:

3%*20.000 USD = 600 USD (około1320 złotych).

Po miesiącu, w dniu 9 maja 2008, kontrakt CFD na ropę WTI kosztuje 125 dolarów.

Inwestor lokuje swoje funkcje sprzedając dwa kontrakty po cenie 125. Na rachunek gotówkowy wraca kwota z depozytu zabezpieczającego a cała cena sprzedaży wynosi:

2*100*125 USD = 25.000 USD (około 55.000 złotych).

Zysk inwestora ma zatem: 25.000 – 20.000 = 5.000 USD (około 11.000 złotych)

Gdzie założyć rachunek maklerski a ile pragnę pamiętać pieniędzy?
Aby czerpać z opisanych transakcji należy otworzyć rachunek w budynku maklerskim, który sprzedaje kontrakty CFD. Dzięki wprowadzeniu polski do Grupie Europejskiej jesteśmy ogromny asortyment brokerów z Londynu, których ceny prowizji przylegają do najniższych na świecie. Biura maklerskie mogą pracować w Polsce za pośrednictwem swoich agentów inwestycyjnych (prowadzonych przez KNF) dzięki czemu każde kwestie związane z zorganizowaniem i robieniem rachunku urządzimy w języku polskim nie przejmując się z budynku lub swojego biura.

Konta na układy CFD potrafią stanowić wiedzione w nowych walutach (min. złotówkach, euro, dolarach, funtach, frankach) a minimalna kwota do otwarcia rachunku np. w EFIX Polska to 1.500 funtów czy jej równowartość. Zakładając konto będziemy mogli używać z kontraktów na ropę Brent, WTI oraz London Gas Oil a i tysięcy innych instrumentów (indeksów, akcji, walut, metali, obligacji). Wszystko na pewnym rachunku inwestycyjnym stosowanym przez internet z wolnego mieszkania na podłogi.

Kupować bądź sprzedawać?
Według dobrych opinii analityków ceny ropy będą rosły. Niezmiennie występuje na nią zbyt, w ilość jak rozwijają się światowe parki samochodowe. Właśnie w Stanach Połączonych jest 250 milionów pojazdów, natomiast w Chinach zaledwie 37 milionów. Nietrudno sobie wyobrazić, do czego szuka chiński park samochodowy. Chińskie zużycie ropy podwoiło się pomiędzy latami 1994 i 2003, i znowu się podwoi do roku 2010. Międzynarodowa Agencja Energii przewiduje, iż w roku 2010 Chiny staną się największym światowym konsumentem energii. Należy także mieć o prężnie kształtujących się Indiach.

Potencjał wydobywczy ropy w terenach członkowskich Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) jest obecnie niemalże wyczerpany. Nie rób wciąż zwiększać wydobycia, mimo rosnącego zapotrzebowania. By ceny zachowywały się na pewnym poziomie konieczne byłoby „pojawianie się” co mało lat kolejnej Arabii Saudyjskiej ze swoimi złożami.

„Ceny ropy będą ciągle być, gdyż firmy naftowe zbyt mało inwestowały w realizację i infrastrukturę, żeby mogły sobie poradzić z szerszym popytem” – uważa finansowy guru Alan Greenspan, były szef FED.

Wszystko to a prognozy wielkich banków inwestycyjnych sugerują dalszy rozwój wartości ropy naftowej. Bank Goldman Sachs zakłada wzrost wartości do ponad 140$ za baryłkę już w nowej części 2008 roku. Głośno twierdzi również, że notowania otrzymają w czasu kilkorgu lat 200$.

Jest dodatkowo inna część medalu. Drzewa nie rosną do nieba a spadające kamienie przedstawiają się w finale od ziemi. Na bardzo zmiennym rynku możemy dlatego oczekiwać również korekt i dużych spadków. Inwestorzy, którzy znajdują, że nadchodzi czas odwrócenia mogą wykorzystać kontrakty CFD do muzyki na stoki.

Ropa naftowa to bardzo płynny towar natomiast jej zmiany wykorzystywane są przez miliony inwestorów na świecie. Dzięki dzisiejszym technologiom i wzrostowi rynków walutowych możemy również teraz w Polsce zawierać umowy na takich samych warunkach jak inwestorzy z Londynu, Tokio czy Innego Jorku. Warto spośród ostatniego posiadać.

Zobacz również Oil Profit

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Przejrzysty debet PKO BP.

Pko BP Czaplinek lokata

Kryptowaluty są pieniędzmi przyszłości, a pracowanie spośród nimi wcale nie było naprawdę łatwe, jak dziś. Bitcoin Billionaire to serwis, który pozwala Ci wygenerować pasywny zysk,

Czytaj więcej »
0
Would love your thoughts, please comment.x